Strona główna

Politechnika Łódzka jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Posiada 79-letnią tradycję i doświadczenie w kształceniu inżynierów. Liczona w tysiącach „armia” świetnie wykształconych absolwentów to efekt pracy kilku pokoleń dobrze przygotowanej kadry: dydaktycznej, naukowo-technicznej oraz sprawnego zaplecza administracyjnego naszej uczelni.
 
Jesteśmy prężnie działającą uczelnią techniczną o rozbudowanej strukturze, kształcimy ok. 11 tys. studentów i zatrudniamy ok. 2,5 tys. pracowników.
 
Kształcenie jest prowadzone na dziewięciu wydziałach:
Wydział Mechaniczny
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Wydział Chemiczny
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Wydział Organizacji i Zarządzania
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
 
Poza tym na terenie kampusu funkcjonuje wiele dodatkowych jednostek organizacyjnych. Są to miejsca edukacji, zajęć sportowo-rekreacyjnych, rozrywki oraz różnorodnych organizacji wspierających życie studenckie.
W rankingu szkół wyższych 2023 magazynu edukacyjnego "Perspektywy"  Uczelnia zajmuje piąte miejsce wśród uczelni technicznych i ósme miejsce wśród uczelni publicznych w Polsce. Jesteśmy czwartą najchętniej wybieraną uczelnią w Polsce wg raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W ciągu minionego roku Politechnika Łódzka została sklasyfikowana w najbardziej cenionych rankingach międzynarodowych. W prestiżowym zestawieniu Times Higher Education World University Ranking znalazła się w gronie 37 polskich uczelni oraz wśród 22 polskich szkół wyższych w QS World University Ranking.
W bieżącym roku, PŁ ponownie została wyróżniona i zakwalifikowana do czterech dziedzinowych rankingów QS by Subject: Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering, Chemical Engineering, Materials Science oraz Chemistry.
W rankingu THE Impact, który dotyczy zaangażowanie uczelni w osiąganie 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, Politechnika Łódzka została uwzględniona w gronie 24 polskich uczelni. Za  działania na rzecz realizacji celu 8. Wzrost gospodarczy i godna, została sklasyfikowana w światowym TOP 200. W Celu 17. Partnerstwo na rzecz celów PŁ znalazła się w przedziale 301-400, plasując się tym samym w krajowej najlepszej trójce. Uczelnia startowała także w Celu 3. Dobre zdrowie i jakość życia, Celu 9. Innowacyjność, przemysł, infrastruktura i Celu 10. Mniej nierówności.
Dodatkowo, PŁ zadebiutowała w rankingu QS World University Rankings: Sustainability i plasując się w przedziale 881-900, zajmując 10. pozycję wśród uczelni polskich oraz 2. miejsce w gronie uczelni technicznych z Polski. Ranking  QS WUR: Sustainability mierzy zdolność instytucji szkolnictwa wyższego do sprostania największym wyzwaniom środowiskowym, społecznym i związanym z zarządzaniem (ESG).
Politechnika Łódzka otrzymała, jako pierwsza uczelnia techniczna w Polsce, logo HR EXCELLENCE IN RESEARCH. Posiadanie tego znaku zwiększa rozpoznawalność i atrakcyjność uczelni w europejskim obszarze badawczym jako partnera projektowego. W 2022 roku Uczelnia wystąpiła w wnioskiem o odnowienie prawa do posługiwania się ww. wyróżnieniem i uzyskała pozytywną opinie.
Wysoka jakość kształcenia oferowana przez Politechnikę Łódzką jest dla naszych studentów gwarancją jakości dyplomu, który znajduje uznanie u polskich i zagranicznych pracodawców. Wraz ze zmianą potrzeb otoczenia zewnętrznego uczelnia wciąż doskonali system kształcenia. W pracy dydaktycznej wykorzystujemy nowoczesne metody i techniki rozwijania kompetencji m.in. case teaching, problem-based learning czy tzw. kształcenie odwrócone (z ang. flipped education). Dla naszych studentów i pracowników stworzyliśmy przestrzenie sprzyjające pracy twórczej, tzw. pracownie aktywnej dydaktyki, w których promujemy dociekliwość, samodzielne uczenie się i praktyczne działanie. Uczelnia dba, aby studenci zetknęli się podczas studiów z rzeczywistymi problemami przedsiębiorstw i biznesu. Służą temu m.in.: praktyki w kraju i za granicą, wizyty studyjne, dni otwarte dla firm, wykłady i zajęcia prowadzone u przyszłych pracodawców. Chcemy aby studenci wszystkich kierunków od początku wiedzieli, w  jakich branżach odnaleźć się w przyszłości. Stawiamy na doskonalenie umiejętności miękkich: komunikacji, kreatywności, inicjatywy, elastyczności, współpracy w grupie czy zarządzania czasem.
 
Oferta kształcenia na Politechnice Łódzkiej staje się z każdym rokiem bogatsza. Jest to efekt współpracy z przemysłem, który potrzebuje wysoko wykwalifikowanych specjalistów-inżynierów z wielu dziedzin. PŁ oferuje obecnie 67 kierunków studiów (w 12 dyscyplinach) ze specjalnościami dostosowanymi do potrzeb rynku pracy i najnowszych osiągnięć w danej dziedzinie nauki.
 
Od roku akademickiego 2019/2020 kształcenie doktorantów odbywa się w nowo powołanej Interd0yscyplinarnej Szkole Doktorskiej. Kandydatom oferujemy 12 ścieżek kształcenia, elastyczny i innowacyjny program edukacji prowadzony w języku angielskim, wykłady profesorów wizytujących, mobilność i uczestnictwo w szkołach letnich oraz projektach naukowych. Oprócz podstawowych stypendiów dla doktorantów, przewidziane są również stypendia Rektora dla studentów za osiągnięcia naukowe, sportowe czy artystyczne.